Get Adobe Flash player

Elektriksiz Kapsüller ve Fitiller

Yapısında infilak hızı 7000 m/s olan PETN (Pentaerythrol tetranitrate) bulunan fitillerdir. Yemlemeye duyarlı patlayıcıların ateşlenmesinde doğrudan ve çeşitli özel patlatma uygulamalarında (ön kesme, son kesme vb.) kullanılabilmektedir.

Bu özelliğinden dolayı hem elektriksiz bir ateşleme sistemi hem de özel uygulamalarda doğrudan kullanılabilen bir patlayıcı olarak sınıflandırılabilir.

Kullanım alanlarına göre 5 g/m, 10 g/m, 20 g/m ve 80 g/m olarak çeşitleri mevcuttur.

———————————-

EMNİYETLİ FİTİL


Patar atımları ve değişik patlatma uygulamalarında ve 8 No’lu tahrip kapsüllerinin kullanıldığı her tür patlatma operasyonlarında, tahrip kapsüllerinin ateşlenmesinde kullanılırlar.

Standart olarak 115 ±15 sn/m yanma hızına sahiptir.

Ateşleme sürelerinin ve gecikmelerin fitil boyuna göre ayarlanması mümkündür.

 

———————————-

NONEX

Nonex açık ocak ve yüzey patlatmaları ile yeraltı ve tünel patlatmaları için geliştirilmiş, sınırsız gecikme imkanı sunan elektriksiz bir ateşleme sistemidir. Depolamada ve kullanımda mümkün olan en fazla kolaylığı ve esnekliği sağlamak için geliştirilmiştir. Sistem, delik içi kapsülleri ile yüzey bağlantı bloğunun birlikte kullanılmasına dayalıdır.

Ateşleme sırası, yüzey bağlantı bloğunda bulunan gecikmeler yardımıyla sağlanır. Delik içerisindeki kapsülün gecikme süresi, herhangi bir kaya fırlaması olmadan önce tüm deliklerin aktif olması için yeterli zamanı verir. Bu da tüpün kesme riskini en aza indirmektedir.

Farklı yapı ve durumlara göre gereken gecikme aralığını karşılayabilmek için delik içi 5, yüzey bağlantı bloklarında 5 farklı gecikme bulunmaktadır.

Kullanım sırasında yüksek emniyet ve performans sağlar. Sistem statik elektrikten etkilenmemesinden ötürü statik elektrik probleminin olduğu durumlarda da patlatma operasyonlarının güvenle gerçekleştirilmesini sağlamaktadır. Bunun yanı sıra sistemde mevcut birçok farklı gecikme süresi seçenekleri sayesinde, NONEX kapsüller patlatma kaynaklı yer sarsıntısı ve hava şoku gibi çevresel etkilerin azaltılmasında etkin rol oynamaktadır.

Belli olabilmesi ve zayıf aydınlatmalı durumlarda fark edilmesi için NONEX LP tüpleri sarı renklidir. Demet bağı veya infilaklı fitil ile çok iyi ateşlenebilir. Kullanım sırasında yüksek emniyet ve performans sağlar.

Sistemde 25 farklı numara mevcuttur. Bu özelliği ile tünel patlatmalarında çok yüksek performans elde edilmesini sağlar.

Online Teklif Formu